Vojtěch Horký

Z AlejWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vojtěch Horký je bývalým studentem Aleje, na internetech nyní znám spíše pod uměleckým pseudonymem @vhotspur. Vyučuje na naší škole pouze semináře týkající se programování, a to ještě pouze, když zrovna výjimečně není na dovolené. Průměrně vyučuje necelé čtyři hodiny týdně. Lze ho ale pozorovat i v prostředí jemu více přirozeném, a to na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde přednáší ku příkladu o operačních systémech. Ve svém kabinetu ho většinou nezastihnete, anžto jej navštěvuje tehdy a jen tehdy, když potřebuje zaktualizovat "alismu" - to jest jeho vlastní web, jejž napsal ve vlastním generátoru statických stránek, a na nějž nahrává obsah hodin včetně hojně kopírovaných ukázkových kódů.
Ve svém oboru se neuvěřitelně dobře vyzná a pokud je zrovna poblíž, zaručeně vyřeší jakýkoliv problém alespoň vzdáleně se týkající softwaru rychleji než StackOverflow. Ani se ho nemusíte přímo ptát, stačí mezi spolužáky prohodit, co vám nefunguje, a pan profesor vám obratem vysvětlí, že tahle funkce byla přidána až ve verzi 8.9.

Styl výuky

Hodina většinou začíná zdánlivě jednoduchými otázkami ohledně látky probrané minulou hodinu, takže jestli si chcete bez námahy šplhnout, stačí věnovat jednu minutu před hodinou četbě zápisu na alismě. Pak se pan profesor snaží vysvětlit všechno, co si na danou hodinu připravil, načež se většinou ukáže, že množství nové látky bylo příliš ambiciózní, protože u prvního praktického úkolu se studenti zaseknou zhruba na půl hodiny. Přestože pan profesor mnohdy vypadá až zoufale, dál odpovídá i těm nejmarnějším (anebo nejvtipnějším, záleží na úhlu pohledu) žákům i na třikrát opakované dotazy.

Výroky

  • "Zkoušíte, jestli mám rychlejší odezvu než Google?"
  • (koukne na obrazovku studenta, který právě vytvořil if podmínku s několika ořítky a andítky, leč bez jediné závorky) "Takovou důvěru v operátory bych chtěl mít..."
  • "Jasněěě, tohle na vidlích (míněno OS Windows) taky nefunguje, dobřeee..."
  • (studentka napíše kus kódu takřka bez středníků a závorek) "Vy jste dělala v Pythonu, že jo?"
  • "Dneska už si zkusíme napsat nějakej trošku složitější program, z toho už byste si třeba teoreticky mohli vydělat na ty sušenky z Lidlu."
  • "Ať to má aspoň nějakou tu štábní kulturu"
  • (potom, co studentům zadá k naprogramování téměř druhý Minecraft) "Tak to by neměl být problém... To je jenom tak abyste si vyzkoušeli, jak to funguje."
  • "Dává to aspoň trošku smysl, to co jsem teď řekl?"
  • (Windows aktualizace) "Tak prosím takhle né, jó... až budete něco programovat, tak takhle by to vypadat nemělo.