Miroslav Jirák

Z AlejWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Miroslav Jirák je oblíbený profesor. Vyučuje český jazyk a seminář latiny. Sídlí v kabinetu 009. Dle mnohých je to jeden z nejlepších profesorů na našem gymnáziu.

Jeho současná třída[editovat]

V tomto školním roce (2019/20) je Jirák třídní sekundy B, kde vystřídal profesora Vejmelku, který se z Prahy odstěhoval zpět do rodné Telče.

Styl výuky[editovat]

Český jazyk[editovat]

Český jazyk pan profesor vyučuje podle učebnice. Jeho výklad je jednoduchý a jasný. Výuku prokládá příběhy, kde vystupuje jeho žena, kterou nikdo nikdy neviděl. Vždy po probrání jednoho tématu ohlásí prověrku, což je test o velikosti A5, na kterém se nachází většinou 2 - 3 cvičení, do kterých je vybíráno z pracovního sešitu či z učebnice. Většinou také ohlásí, z jakých cvičení bude vybíráno.

Latina[editovat]

Na začátku vejde pan profesor do třídy s mírným zpožděním a poté, co třída jednohlasně pozdraví: "Salve, magister!", mohou nastat dva případy. Ten méně pravděpodobný, že nastal čas podívat se na nějaký ten dokument o Caesarovi nebo Neronovi, což obvykle znamená přesun do divadla a zábavnou hodinu, během které se studenti snaží rozluštit alespoň nějaká slova z italštiny, v níž byl film zpracován, nebo druhý případ, kdy probíhá normální výuka ve třídě. Ta je občas započata zkoušením ze slovíček a nějakých frází, které ale není hodnocena zvlášť přísně. Následují cvičení v učebnici, případně vysvětlení další deklinace či konjugace. Závěrem hodiny přijdou na řadu reálie, kdy pan profesor vykládá o životech starobylých Římanů a pokud máte zrovna štěstí, obohatí lehce i vaši slovní zásobu týkající se dané problematiky. Také se čas od času studenti rozdělí na lékaře, právníky a obecné latiníky, a v těchto skupinách se pak věnují překladům textů ze své oblasti.

Čas od času probíhá i výuka latiny v terénu, kdy se jde seminář podívat například na antické sochy do Valdštejnské zahrady nebo na latinské nápisy na Karlův most, kde pak studenti pobíhají s pracovními listy a slovníky, které, dle slov pana profesora, pamatují ještě Caesara, v ruce mezi davy turistů a snaží se protlačit alespoň k nějaké té soše.

Tipy a Triky[editovat]

  • Při literatuře se s nikým nebavte, oba za to dostanete krutý trest.

Výroky[editovat]

  • (Při cvičení na velká písmena): „Ano správně, Slunce jako planeta...”
  • (Při zkoušení z latiny): „Tak promrskáme nejprve ta slovíčka.”
  • „Pusť to prosimtě přes ten kužel...” (míněno VLC Player)
  • „Nooo, to je totiž starobylý lokál.”
  • „Nooo, to je totiž prézens historický.”
  • „Nooo, to je totiž asyntaktické vyjadřování.”
  • „Nooo, tak to bude překladatelský oříšek.”
  • (po probrání nové konjugace v latině) „A vaším vrcholným číslem pak bude konjugování ve všech tvarech”